PODSTATNÉ NÁLEŽITOSTI - TZV. LAZTÚRNIKY

LAZTÚRNIK NULTÝ - VYSVETLIVKY K NIŽŠIE UVEDENÝM INFORMÁCIAM

Vážení čitatelia – je velmi dôležité, aby ste venovali pozornosť nižšie uvedeným informáciam, hlavne v prípade, že sa chcete Lazovej stovky zúčastniť prvý krát! Je pravdou že v texte sa nachádza dosť bohapustých kecov, faktom však ostáva, že aj serióznych záležitostí, ktoré by ste mali vedieť predtým ako sa postavíte na štart -) Najdôležitejšie informácie sú uvádzané červenou so žltým podfarbením. Náležitosti , ktoré sa odlišujú od posledného ročníka sú uvádzané s tyrkysovým podfarbením. Prajem veľa trpezlivosti pri čítaní a vopred ďakujem za Váš čas :-)

LAZTÚRNIK 1 - "SPOMÍNAME" ( VERZIA 2017 )

Večné štartové čísla sú pridelované tým, ktorí už medzi nami chýbajú... Tieto čísla patria navždy naším kamarátom, ktorí k Lazovke vždy patrili a budú im patriť navždy...........

LAZTÚRNIK 2 - FARBA A SYMBOL ROČNÍKA ( VERZIA 2017 )

Každý ročník LAZOVKY má svoju profilovú farbu. Pre tento rok je to Tyrkysovka . Inak pre účely CS1000 je profilovou farbou tmavobordová tzv. "bordelová". Lazová stovka opäť pokračuje v symbolike zmeny symbolu pochodu pre každý nový ročník. Nakoľko je tento ročník tým jubilejným , nemôže byť symbolom nič iné ako samotné  mesto VRBOVÉ.

LAZTÚRNIK 3 - ŠTARTOVNÉ ČÍSLA ( VERZIA 2017 )

 Lazová stovka ako jediný stokilometrový pochod na planéte má dnes už patentovaný vernostný systém prideľovania štartovných čísel na základe úspešne dokončených ročníkov. V praxi to funguje tak, že každý kto úspešne absolvuje pochod minimálne trikrát dostáva natrvalo pridelené štartovné číslo, ktoré mu prináleží počas celej životnosti Lazovej stovky a tiež počas celej dĺžky života daného účastníka. Ak sa " Lazovník ", ktorý má už svoje "osudové" číslo na danom ročníku zúčastní, bude mu pridelené práve toto tzv. " vernostné " číslo. Takéto čísla po deviatich ročníkoch zatiaľ vlastnia títo Lazovníci - tretí stĺpec udáva počet úspešných dokončení, štvrtý potom samotné vernostné čísla (zvýraznení sú nováčikovia po poslednom ročníku) :

LAZTÚRNIK 4 - TRIČKÁ A PODOBNE ( VERZIA 2017 )

 Lazovka ako správny turistický narcista sa samozrejme líši od väčšiny iných pochodov aj v tomto aspekte. Lazovkové tričká, mikiny (prípadne iné prezenty) nikdy neboli, a ani nebudú tovarom. Tričká si teda nik nemôže kúpiť , pretože sú čo, pretože sú nepredajné. Sú udeľované účastníkom ako ocenenie za rozličné výkony a iné realizácie v projekte ako takom. Razím názor že korupcia do Lazovky jednoducho nepatrí -))) Pre tento ročník budú pripravené opät tričká a mikiny s klasickou potlačou. Mimo prideľovania tričiek za rôzne výkony, ktoré si organizátor určí, platí tiež stabilné prideľovanie podľa počku úspešne dokončených ročníkov : 3 x dokončenie – TRIČKO, 5 x dokončenie – MIKINA, 10 x dokončenie – Zatiaľ prekvapenie -))

LAZTÚRNIK 5 - SPONZORING, DARCOVSTVO ( 2017 )

 Lazovka ako samostatná jednotka zapadá do kategórie samoproducent - šovinista. Neprijíma podporu prípadných sponzorov, aby im potom nemusela ďakovať -). Výnimkou sú spriaznené duše partnerské , ktoré už dlhodobo majú s pochodom intímny pomer. Náklady na realizáciu jednotlivých ročníkov pokrýva z veľkej časti štartovné, ktoré môže byť v nasledujúcich rokoch menené, vždy však v súlade so zverejňovanými prehláseniami a pravidlami. Hlavným partnerom podujatia bola dlhé roky  SOŠ VRBOVÉ, ktorá bohužiaľ ukončila svoju činnosť. Za dlhé roky spolupráce jej úprimne ďakujeme. Štartovno-cieľové zázemie sa preto tak ako minulý tak aj tento tento ročník presúva do ZŠ na Komenského ul. " http://www.zskomvrbove.edu.sk/ " Verným všehopartnerom sa od minulého roka stalo  OZ Mórica Beňovského „ http://www.moricbenovsky.sk/ s jej predsedom - Vladom Dudlákom. Je však možné, že tento ročník sa necháme od prípadných zájemcov podpoRIŤ a keby niekto nevedel kam so zlatými tehličkami tak miesto v aute sa vždy nájde…..

LAZTÚRNIK 6 - ÚČASŤ, ÚČASTNÍCI ( VERZIA 2017 )

Ako je všeobecne známe, Lazovka nemá snahu byť masovou záležitosťou (ale sa ňou pomaly stáva, žeeeeeee ), z tohoto dôvodu ani nie sú pripravené pre účastníkov kratšie trasy.Taktiež je dôležité si uvedomiť, že pochod nemá tendenciu zaradiť sa medzi tzv. kvalifikačné závody UTMB, hoci na území Slovenska spadá pod toto kritérium už viacero akcií a určite by bolo vhodné tieto rady rozšíriť. Lazovka svojím profilom môže spadať do 3 bodovej alternatívy ale.... Ale jednou zo základných nosných myšlienok (tj. mojich he he he) je zachovať tvár POCHODU pre klasických diaľkoplazcov a zostať tým verný tradícii takýchto pochodov. Preto aj jednotlivé kontroly sú svojím časovým intervalom pripravované hlavne pre takýchto pochodníkov -). To neznamená že neprivítáme radi hyperpohyblivých behačov – živé kontroly budú nastavené tak aby privítali v plnej zbroji najrýchlejších chrtov a zároveň sa budeme snažiť počkať aj tých najpomalších z Vás, každopádne , každá kontrola nemôže čakať na úplne posledných, budeme sa ale snažiť aby aj tí najpomalší z Vás nezahynuli hladom -) . Časová škála kontrol bude samozrejme včas zverejnená. A sme u iných kategórii. CYKLISTI – L100 nie je určená pre bikerov, ale tak ako po minulé ročníky, ak niekto má záujem o takéto prevedenie, treba to oznámiť vopred a nejak sa dohodneme -) . PSÍČKÁRI – bohužial ani táto kategória nie je oficiálne určená – samozrejme očakávame ale našich priatelov dogtrekerov so svojími miláčikmi . Zase len – ak niekto má zájem o túto variantu, je vhodné nám to oznámiť – tešíme sa na nich -))

LAZTÚRNIK 7 - MAPA TRASY ( VERZIA 2017 )

Skoro kompletná trasa Lazovky (cca. 80%) je obsiahnutá na jednej turistickej mape č. 129 - MK-BRADLO (mapa KST – doporučovaná). Úsek "Podbranč - Vrbovce" obsahuje mapa č. 149 - CHVOJNICKÁ PAHORKATINA - SKALICA. Je fajn ak hlavne nováčikovia budú mať túto mapku u seba ale tak ako minulý rok bude Kontrolná Karta obsahovať podrobný slovný popis trasy ( ten nájdete aj tu na webe). Ďaľšia forma je už klasická – mapky s podrobne zakreslenou trasou a kontrolami sú zverejnené tu na webe ale aj na FB, prípadne odosielané tiež priamo na maily –  stačí si ich vytlačiť, prípadne stiahnuť do mobilov (mnou odporúčaná verzia -) )

LAZTÚRNIK 8 - ASPEKT ELEKTRONICKEJ VÝMENY INFORMÁCIÍ ( VERZIA 2017 )

Lazovka sa od začiatku svojej existenicie snaží čo najviac využívať elektronickú komunikáciu. Prečo? Pretože tým získavame čas, ktorý potom môžeme plytvať na tzv. manuálnu prípravu pochodu. Je pre nás veľkou pomocou ak účastník príde na štart a už má na 90% osvojené všetky atribúty potrebné k realizácii samotného výkonu. My mu už len zaželáme pekné zážitky a pošleme ho kade ľahšie. Taktiež elektronická databáza výrazne zjednoduchšuje komunikáciu s rodinou v prípade smrti či nebodaj ešte vážnejších zranení. No a samozrejme úplne najlepšie a najrýchlešie premiestňovanie info prebieha na ksichťáku (FB) , néééé -))

LAZTÚRNIK 9 - KONTROLY ( VERZIA 2017 )

Na trase bude  tohto roku až celkovo 15 kontrol. 7 živých : Bradlo,Podbranč, Vrbovce, Filipovské údolí (RS Filipov) , Veľká Javorina , Višňové a Šípkové + 8 číselných : Tlstá Hora,Lopušná,Holubací vrch,Nad Kuželákom,Nad Megovkou,Vrch ROH,Vaďovský vrch a Veľký Plešivec. V súhrne to znamené že bude presne o jednu kontrolu viac ako v roku 2016 . Jedná sa o kontrolu Višňové, ktorá je zároveň živou aj číselnou kontrolou .Budú samozrejme aj tajné kontroly(2-3) aby sa nepovedalo -)) Systém číselných kontrol ostáva nezmenený - samolepkové kupóny  v obaloch s plastovým zipsom (regulérne patentovaný).Samozrejme bude prevedený dekoračný apdejt farbotlače - ). Nakoľko skoro celé štartovné pole sa pohne od štartu naraz ( o 6:30 ) a v úvodných kilometroch to bude doslova hlava na hlave - prvé dve číselné kontroly ( Tlstá Hora a Lopušná ) budú prispôsobené tak aby účastníci rýchlejšie našli svoje štartové číslo. U ostatných ostáva princíp bezo zmeny.

LAZTÚRNIK 10 - PRIHLASOVANIE, ŠTARTOVNÉ  ( VERZIA 2017 )

Aj tu sa snažíme pokračovať v tradícii, že výška štartovného sa priamou úmerou zvyšuje vzhľadom k znižovanie životnej , ekonomickej a sociálnej situácie , pritom by sa tak však malo diať v intenciách zachovania morálného kódexu, na ktorý sa hlavne v predvolebnopovolebnom období úplne zabúda. Výška štartovného závisí od prihlásenia a platby štartovného. Tak ako minulý rok je tiež možnosť platby v českých korunách na český účet. Všetko podstatné k prihlasovaniu nájdete v samostatnej sekciách - PRIHLASOVANIE a ZOZNAM PRIHLÁSENÝCH.

LAZTÚRNIK 11 - UBYTOVANIE ( VERZIA 2017 )

Čo sa týka ubytovania, tak ako v minulom roku - v  novom lazovkovom zázemí - ZŠ Komenského ul. bude možné prenocovanie v telocvični z piatka na sobotu ( potrebný vlastný spacák a karimatka ) v cene 3 eurá na osobu ( úhrada priamo na mieste ). Taktiež po absolvovaní Lazovky bude možné odpočinúť si v telocvični ( grátis - súčasť štartovného ) približne do nedelného poludnia.  Kto by uvažoval o iných možnostiach ubytovania – aj vo Vrbovom sú nejaké možnosti ubytovania, ale je ich bohužiaľ veľmi málo. Najbližšie možnosti sú potom Trebatice, Krakovany, Piešťany.

LAZTÚRNIK 12 - ROZDIELY OPROTI MINULÉMU ROČNÍKU ( VERZIA 2017 )

Tak ako už bolo spomenuté , nstáva tohto roku významná zmena a to taká, že bude použitá naša časomiera  a tým pádom je tomu podmienený aj štart. ten bude tohto roku hromadný a bude o 6:30 . Bude ešte jeden skorší štart a to o 5:00, ten je ale striktne vyhradený pre staršiu generáciu dialkoplazov !!. POZOR !Tak ako po minulý rok bude možné absolvovať úsek " Vrbovce - Sedlo u 3 kamenú " cez Žalostinnú tak ako v rokoch 2014 a 2015 ( verzia je dlhšia o cca. 5km ) . V úseku nebude žiadna tajná kontrola, ale tiež ani žiadne vlastné značenie. Treba sa preto orientovať klasickým turistickým značením ( modrá - zelený náučný chodník - červená )

LAZTÚRNIK 13 - OBČERSTVENIE ( VERZIA 2017 ) - EŠTE PREBEHNE FINALIZÁCIA

Tak ako je zaužívané, občerstvenie rôzneho druhu, kvality, kvantity a intenzity bude pre Lazovníkov zabezpečené hlavne na týchto miestach v približne takomto rozsahu: Bradlo ( 19.km ) – hlavne občerstvenie typu „ haló priateľu vstávame, nespíme ! „ teda kolové nápoje, čaj( prípadne káva ), ionťák, banány, sladké pečivo, slané pečivo a možno tradične aj perníčky so sexuálnou tématikou -).Podbranč ( 36.km ) - medziobčerstvovčka prevažne so zameraním na ovocie + nejaký ten sladký prehryz. Z nápojov klasicky voda, ionťák, kola. Ďalej potom na „ centrálnej občerstvovačke vo Vrbovciach ( 47.km )– banány,chlebíčky v prevedení cibuľa, masť,sladké pečivo  apod. a tiež nejaké tie povolené aj nepovolené dopingové koktaily(ionťáky,energeťáky,formaldehydové zábaly -) ). V RS Filipov (57. km) bude pre Vás pripravená tak ako po minulé roky polievka ( kurací alebo hovädzí vývar ), ďalej chleby so slanou a sladkou nátierkou, ovocie + nápoje. V stredisku fungujú kompletné reštauračné služby do cca. 20:00. Holubyho chata ( 72.km ) - ovocie,čokoláda, sladké pečivo + voda, ionťák.Chata v prevádzke s kompletnými reštauračnými službami do cca. 22:00 + polievky pripravené za zvýhodnenú sumu pre účastníkov aj po 22:00. Na nočnej kontrole vo Višňovom ( 92. km ) opäť plnohodnotná občerstvovačka – ionťák, pivko, kolové nápoje, čaj,  sladké + slané očerstvenie. A na konci nám pribudla nová živá občerstvovačka - " kapurková doklepávačka " - Šípkové (105.km) . Ako už názov napovedá - táto občerstvovačka slúži hlavne pre tých, ktorí už " melú z posledného " a potrebujú niečo čo im pomôže to dotiahnuť až do konca - mal by byť ponúkaný hlavne čaj, káva + iné klasické nápoje a tiež zrejme aj nápoje neklasické s " okamžitým " účinkom -)) Taktiež samozrejme slané aj sladké doplnky na zvládnutie posledných 5-tich kilometrov. Po trase, tak ako je tu vyššie spomenuté je naozaj dostatok „dedinských občerstvovačiek“, tiež na živých kontrolách vo Filipovskom údolí a na Holubyho chate na Javorine by mali byť plne funkčné „restauračně služby“ a nie je preto vôbec sa na Lazovku vybaviť ako polárny bádateľ. Odporúča sa verzia „ Išlo vajce ( ľavé ) na vandrovku „… Ešte dodávam, hlavne pre nováčikov – nezabudnite si aj zopár českých koruniek – hlavne ak by ste išli malou zachádzkou cez Javorník nad Veličkou, kde v pohostinstvách euráče  neberú -). Podrobné možnosti občerstvenia budú uvedené v Kontrolnej Karte zrejme v tomto znení :

      

LAZTÚRNIK 14 - KONTROLNÁ KARTA ( VERZIA 2017 )

KK bude aj tohoto roku apdejtnutá na vylepšenú verziu – vzor 2017. Pre nováčikov – Kontrolná Karta má na rozdiel od iných stoviek „knižkový“ formát A5, kde na osemstranovke má účastník uvedené najdôležitejšie údaje a informácie o trase a hlavne políčka do ktorých si vlepuje jednotlivé číselné kontroly a na živých kontrolách je mu do na to vymedzených políčok vrážaná pečiatka vždy s maximálnou silou a odhodlaním. Tohto roku ako som spomínal , bude použitá časomiera a na živých kontrolách bude stačiť ak sa účastník " odpípne " čipom, každopádne všetky pečiatky , ktoré sme používali doteraz,budú na kontrolách k dispozícii ,takže si môžete zaplniť svoje políčka aj pečiatkami, aby nezívali prázdnotou. Novinkou je tiež nová kontrola Šípkové - ktorá bude kontrolou kombinovanou - na tejto živej kontrole sa neodpípate, ale nalepíte si svoju nálepku tak ako na iných číselných kontrolách.

LAZTÚRNIK 15 - OCENENIA PRE TENTO ROK ( VERZIA 2017 ) - BUDE FINALIZOVANÉ

Takže z klasických ocenení tu máme tieto :

Najrýchlejší účastník a účastníčka,najstarší účastník, najmladšia účastníčka ,noví zdolatelia TOPCLUBU ( 3 resp. 5 zdolaní ) a prípadný najrýchlejší účastník zo štátu, ktorý ešte nebol na L100 zastúpený + najkrajšia fotka ročníka.  ŠPECIÁLNE BONUSY 2017 – Zatiaľ sú v štádiu vymýšľania, tak uvidíme -)

LAZTÚRNIK 16 - DOPRAVA TAM A NAZAD, PARKOVANIE ( VERZIA 2017 )

Vlakovo-busové spojenia by mali byť spoľahlivé, väčšina z Vás však prichádza motorizovaná. Čo sa týka parkovania pri objekte, tak ako minulý rok by sa malo dať parkovať okolo školy v uličkách tvare U, bližšie určenie "parkooblasti" bude ešte zverejnené.

LAZTÚRNIK 17 - PREVOZ BATOŽINY - VRBOVCE ( VERZIA 2017 )

Tak ako po minulé roky bude samozrejme možný prevoz tzv. supportných balíčkov – tj. tí z vás, ktorí nechcú vláčiť všetko so sebou si pripravia vlastné zásoby a doplnky , ktoré im budú prevezené na cca.46.km – do Vrboviec a potom zase nazad do cieľa . Nakoľko ale máme troška úzkoprofilovú kapacitu vozidlového prostoru – prosím o naozaj logisticky vyvážené supportné balíčky (poprosím s ultravážnosťou o supportné igelitky – nie rubsaky ! -)), né že niekto si tam nabalí hubertus, horolezecké laná prípadne nebodaj gumovú Anču, žeeeeee -)) Taktiež si bude možné ponechať veci, ktoré nebudete ne trase potrebovať- v priestore štartocieľa. Je to tiež doporučované ako jedna z veľmi účinných motivačných metód na úspešné dokončenie -))

LAZTÚRNIK 18 - POVINNÁ A ODPORÚČANÁ VÝBAVA ( VERZIA 2017 )

Na Lazovke nemáme žiadnu povinnú výbavu, ale existuje tu sekcia tzv. „ výbavy vnútenej „ -) Tú by každý účastník mal bezpodmienečne mať. Je to hlavne plne fukčný mobil ( není zakázaná ani pevná linka , ale je tu potom problém, že sa to človeku furt pletie medzi nohami… ) lebo jeden nikdy nevie a reflexné prvky oblečenia – blikačky, lumino náramky, prípadne reflexná vesta - nočných úsekov s miestami s hustejšej premávkou je absolútne minimum, ale ako vieme, vodiči nečakajú na ceste o tretej ráno hejno blbounú. Ostatné veci už sú na zvážení každého jedného – samozrejme čelovka, prípadne armádny svetlomet pri väčších skupinkách, paličky nie sú potrebné, ale kto je zvyknutý tak prečo nie. Oblečenie nekomentujem, v obutí je tu ľubovôla od fivefingersov, cez tenisky, trailovky, polopohorky a pohorky až k ťažkým tatrankám po pradedkovi. Nedoporučujú sa tretry na tartan resp. gumáky v kombinácii s mačkami… Do povinne vnútenej výbavy som aj pre tento ročník zaradil aj populárne " ECO-POHÁRIKY" (alias skladačka-matroš alias vajlingy na gumidžús -)) , prípadne ako náhrada flaša so širším hrdlom - účastník bez takéhoto matroša samozrejme nebude diskvalifikovaný, ale tiež sa mu môže stať, že Vám občestvovači nebudú mať do čoho naliať Vami očakávaný mok. Preto budeme veľmi potešení, keď nám zmiernite kelímkový bordel ( hlavne pri už pomerne veľkom počte účastníkov ) na občerstvovačkách. ECO-HESLO znie - " šetrime aspoň prírodu, keď na daniach nás tu nikto šetriť nenechá ".. -)

LAZTÚRNIK 19 - RADY PRE ZAČIATOČNÍKOV ( VERZIA 2017 )

Je to už pomerne dávno, keď bola Lazovica zrejme kondične najnáročnejšou stovkou u nás - odvtedy však vzniklo viacero nových väčšinou náročnějších stoviek (najmä Malofatranská a Kysucká,ale aj ďaľšie )  - tak či onak L100 je svojím profilom stále pomerne náročná stovka a preto není příliš vhodné si ju ísť vyskúšať len tak bez prípravy, hoci našli sa aj takí a predstavte si – zatiaľ sú všetci nažive -) Každopádne je vhodné ak má už účastník za sebou zopár nejakých tých stoviek, alternatívne minimálne viacero 50-, 60- a 70-tok. Štatisticky najviac „nováčikov“ dosahuje úspech v troch fázach – prvá účast: po Vrbovce, druhý pokus: po Javorinu a do tretice všetko dobré. V evidencii ale máme aj tých, kterým sa to podarilo "napoprvé" - tj. bola to ich prvá stovka – potom si ich ale partner(partnerka) viacero týždňov neužili a končilo to pri sexe po telefóne….

LAZTÚRNIK 20 - KLIMATICKÉ PODMIENKY ( VERZIA 2017 )

Skalní lazovníci vedia že v histórii podujatia rozlišuje dva základné tipy klímy - "hezky teploučko" (2008, 2009, 2011) a "po pitschi hic" (2010, 2012). Pravdou je tiež, že ozajstná lazobúrka sa rozpútala len raz, a to v roku 2010 presne 1 minútu po polnoci zo soboty na nedeľu a do cieľa vtedy doplavilo aj niekoľko miestnych domácich zvierat. Absolútne najväčší sajgon však na vlastnej koži zažili mnohí z Vás v roku 2014, ktorý by sa dal zhrnúť do troch slov "Lejak-bahno-hmla". Úprimne verím, že podobný scénár sa už dlhodobejšie nebude opakovať - Lazovka sa zatiaľ medzi SPARTAN-RACE podujatia zaradiť neplánuje -)) Inak teda boh slnka, který je čestným členom dozornej rady vládne na Lazovke ohnivou rukou najmä obedové úseky v odkrytom teréne bývajú dosť smrtiace -). Z tohoto dôvodu je vhodné mať u seba základnú výbavu z bežných púštnych maratónov ako sieťka-moskytovka,mexické sombrero a krém s ochranným faktorom 50+ (kritériu vyhovuje napríklad aj odtučnený tvaroh z LIDLu). Každopádne ale v dnešnej dobe by ma neprekvapil v máji ani sneh, takže uvidíme čo nám obloha ponúkne -))

LAZTÚRNIK 21 - HLBOKÁ POKLONA…

…. patrí všetkým Vám, ktorí ste sa dostali v čítaní až sem a nemáte Lazovky plné zuby ešte predtým, ako ste sa jej vôbec zúčastnili -)) Ďakujem, S.G.

TOPlist